Montag, 4. Juni 2012

بیست‌و‌سه سال پیش، در چنین روزهایی ماندگارترین تصویر خبری تاریخ ثبت شد


بیست‌و‌سه سال پیش، در چنین روزهایی یعنی هفته‌ی نخست ماه ژوئن، میدان «تیان‌آن‌من» (Tiananmen Square) شهر پکن، صحنه سرکوب خونین تظاهرات دانش‌جویان به‌دست نیروهای نظامی و انتظامی دولت چین بود. پنجم ژوئن 1989، یک روز پس از پاک‌سازی میدان تاریخی مذکور، و در حالی‌که پایتخت چین در شرایط حکومت نظامی، زیر چکمه‌ی سربازان، صدای نفربرها و شنی تانک‌ها می‌لرزید، صحنه‌ای ثبت شد که از ماندگارترین تصاویر خبری تاریخ محسوب می‌شود.
یک فرد گمنام که نه با گروهی چریکی از کوه پایین آمده بود و نه اسلحه در دست و نه نارنجک به کمر داشت، با تی‌شرتی سفید بر تن و دو کیسه‌ی پلاستیکی در دست که حاکی از بازگشت وی از فروشگاهی به خانه بود، جلوی تانکی ایستاد و با سماجت، مانع حرکت یک ستون از تانک‌ها شد. وی از تانک بالا رفت، مکالمه‌ای کوتاه با خدمه‌ی تانک داشت و پس از پایین آمدن، باز هم از جلوی تانک کنار نرفت. تصاویر نشان دادند که دو نفر وی را از صحنه دور کردند اما هرگز کسی نام او را نفهمید و هیچ‌گاه سرنوشت وی معلوم نشد. این مرد که رسانه‌ها از او با عنوان «شورشی گمنام» یاد می‌کنند، یکی از صد انسان تاثیرگذار قرن بیستم به انتخاب مجله تایم است.


علارغم شایعات بسیار، هرگز معلوم نشد آن مرد که بود و عاقبت‌اش چه شد؟ آیا افرادی که وی را بردند از مردم عادی بودند یا لباس‌شخصی‌ها؟ آیا آن «شورشی گمنام» به‌دست نیروهای امنیتی چین افتاد یا زندگی مخفی پیش گرفت؟ به هر حال، تصاویر عمل وی را جاودانه کردند و هرگاه نام کشتار تیان‌آن‌من به میان می‌آید، از شورشی گمنام هم یادی می‌شود. شاید روزی نام وی فاش شود، شاید هم تا ابد کسی از هویت واقعی او آگاهی نیابد اما شجاعت وی باعث شد تا جهانی به احترام‌اش کلاه از سر بردارند.


منبع :http://radiokoocheh.com/article/164515

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen